Užívejte paracetamol s rozumem !

 

Nevolnost, zvracení ale i selhání jater končící smrtí - tak vypadá předávkování paracetamolem v praxi. Ty nejtěžší otravy končí v lepším případě v rukou transplantačního týmu na operačním sále. Ačkoli se jedná o volně dostupný lék, jeho nesprávné užívání může mít fatální následky. Česká lékárnická komora proto připravila ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny kampaň upozorňující na správné užívání léků s obsahem paracetamolu. Ten sice často pomáhá s bolestí a zvýšenou teplotou, při nesprávném užívání může ovšem vážně poškodit zdraví.

Praha, 12. února 2016 - Kampaň „Užívejte paracetamol s rozumem“ startuje 15. února ve více než 900 lékárnách po celé České republice. Cílem kampaně je informování pacientů o správném užívání paracetamolu a důležitosti porady s lékárníkem. Pro návštěvníky lékáren jsou připravené informace a upozornění na rizika spojená s užíváním paracetamolu. Na stránkách www.lekarnickekapky.cz/paracetamol prezentují lékárníci rozšířené materiály a poznatky o paracetamolu, a to včetně videorozhovorů s předními lékařskými kapacitami v oboru transplantací a krátkého edukačního testu, na kterém si každý může své znalosti o tomto léku prověřit.

„Paracetamol je relativně bezpečný lék, nemohou ho však užívat všichni stejně a za každé situace,“ říká Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. Paracetamol, který je určený k léčbě bolesti a horečky, je obsažený v řadě volně prodejných léků pro děti i dospělé a je nejčastějším lékem v České republice. Současně je ale lékem, který nesprávným užíváním způsobuje zdravotní potíže a může poškodit játra nebo dokonce ohrozit život. Správné dávkování se liší u dětí a dospělých. Zvýšení dávky nebo zkrácení intervalů v léčbě tímto lékem nevede k lepšímu účinku. „Lék paracetamol je v některých situacích opravdu nebezpečný a musí být dávkován velmi individuálně,“ upozorňuje MUDr. Pavel Trunečka, CSc., přednosta Transplantcentra IKEM. Paracetamol není také vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater a nelze ho kombinovat s alkoholem. V neposlední řadě ho nelze bez omezení kombinovat současně v různých léčivých přípravcích. „Pacienti by se měli zamýšlet nad tím, jaké léky užívají, aby si, byť v dobré víře a ve snaze pomoci si od virózy, náhodou neublížili,“ dodává doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRSC, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

Partnerem kampaně Užívejte paracetamol s rozumem je Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho ředitel Zdeněk Blahuta tuto aktivitu vítá. „Vzdělávání laické veřejnosti v této oblasti považuji za nesmírně důležité a dle mého názoru doposud opomíjené. Ústav dlouhodobě vyvíjí řadu aktivit, prostřednictvím kterých se snaží pacienty informovat a edukovat, proto oceňuji, že jsme se mohli stát partnerem této kampaně.“ Tom Philipp, náměstek ministra zdravotnictví ČR ke kampani uvedl: „Oceňuji, že se do této kampaně zapojilo tolik lékáren a doufám, že osloví velkou část veřejnosti a přispěje tak k vyšší bezpečnosti léků užívaných pacienty k samoléčení.

O správném užívání a vhodné dávce paracetamolu se poraďte s Vaším lékárníkem. Rada z lékárny má totiž cenu Vašeho zdraví.

 

 

Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o.
IČ: 27605060,   DIČ CZ27605060

Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287

Jednatel: Roland Kulms
Tanvaldská 345, 463 11 Liberec XXX - Vratislavice nad Nisou
Bankovní spojení: 10398251/6200
Reg.u Krajského soudu v Ústí n.L.,pob.Liberec, Oddíl C, Vložka: 24904

 

Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o.