Pyly a alergie

Rozkvetlé louky, stromy, keře patří neodmyslitelně k jaru a létu – miliardy pylových zrn poletuje vzduchem a usazují se v našich vlasech, oblečení a zaletují do našich obydlí. Především tato pylová zrna vdechujeme a poté se usazují na sliznicích a vyvolávají alergie. Počet alergiků stále stoupá. Kvůli změně klimatu a oteplování planety si od pylu neodpočineme ani v zimních měsících. První pyly se objevují koncem ledna a mizí začátkem prosince. Musíme se tedy snažit proti nim bojovat. Zde vám nabízíme několik rad a tipů:

Jaký je rozdíl mezi pylovou alergií a nachlazením?
Pokud je sekret z nosu a průdušek vodnatý a čirý, oči jsou zarudlé a slzí, potom se jedná o alergii. Při hnisavém sekretu jde o nachlazení.

Kdo je nejvíce ohrožen získáním alergie?
Prakticky každý. Dříve bývaly alergické na pyly předeším osoby ve věku od 20 do 50 let. Počet alergií u dětí enormě stoupá. Na druhé straně se stále více u osob kolem 40. nebo 50. roku často objevuje alergie na pyly, i když byly celý život zdravé. 

Jak vzniká alergie na pyl?
Pyly se usazují na sliznici, kde nabobtnají a prasknou. Imunitní systém zjistí přítomnost cizí bílkoviny a silně se proti tomu brání. Považuje totiž vetřelce za původce nemoci a zaktivuje se produkováním protilátek – tak se rozvíjí alergie.

Proč jsou pylové alergie stále nebezpečnější?
Naše dýchací cesty jsou vlivem znečištění životního prostředí oslabeny, pyly pronikají hlouběji. Pylová zrna jsou k tomu znečištěna jedy a škodlivými látkami. Přibývá i nebezpečných rostlin jako např. ambrozie peřenoslistá zavlečena z USA. Tato rostlina je vysoce alergizující a bohužel se u nás rychle rozšiřuje.

Jak se mohu chránit před pyly?

 • Smíchejte jednu kapku eukalyptového oleje (k dostání ve vaší lékárně) s 10 ml rostinného oleje. Naneste pomocí vatové tyčinky na vnitřní stranu chřípí. 
 • Kopřivy obsahují látky blokující alergie – pijte třikrát denně kopřivový čaj  (k dostání ve vaší lékárně).
 • V době mezi 11. hodinou dopolední a 14. hodinou je koncentrace pylu ve vzduchu nejvyšší. Pokuste se zamezit pobytu venku v tuto denní dobu.
 • Neodkládejte si oblečení, které jste během dne nosili, vedle vaší postele – tak zamezíte možným záchvatům v noci.
 • Pokud trpíte záchvaty kýchání, vdechujte opatrně vodní páru. Ne příliš rychle a příliš mnoho, pára je horká a můžete se opařit.
 • Syrová cibule obsahuje flavoid quercetin, který působí jako přírodní antihistaminikum. Jezte tedy častěji syrovou cibuli.
 • Udělejte si solný roztok – 1 čajovou lžičku soli rozpusťte ve 200 ml teplé vody. Vyplachujte tímto roztokem několikrát za den obě nosní dírky.
 • Zvyšte přísun vitamínu C a hořčíku. Snižuje to riziko alergie.
 • Vyměňujte pravidelně pylový filtr ve vašem vozidle.  
 • Jogurt zmírňuje alergii. Jeden kelímek nízkotučného jogurtu denně.  
 • Natírejte nosní sliznici olivovým nebo rakytníkovým olejem (k dostání ve vaší lékárně).

Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o.
IČ: 27605060,   DIČ CZ27605060

Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287

Jednatel: Roland Kulms
Tanvaldská 345, 463 11 Liberec XXX - Vratislavice nad Nisou
Bankovní spojení: 10398251/6200
Reg.u Krajského soudu v Ústí n.L.,pob.Liberec, Oddíl C, Vložka: 24904

 

Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o.