Bez černý (Sambucus nigra)

 

Tato rostlina je typickou léčivkou rostoucí mnohdy i jako plevel v naší republice. Keř bezu dorůstá do výšky až 7 m. Má špičaté listy, které mohou být pokryté drobnými chloupky, a obrovská soukvětí bílé až nažloutlé barvy s omamnou vůní. Plody jsou známé jako bezinky s výraznou chutí.

Má antibakteriální účinky, pomáhá při chřipce a nachlazení, podporuje odkašlávání, snižuje horečku, podporuje pocení, čistí krev, podporuje krvetvorbu, napomáhá produkci mateřského mléka, čerstvé plody mají projímavé účinky, sušené plody naopak průjem zmírňují. Jako kloktadlo pomáhá při zánětech v dutině ústní.

V minulosti se užíval v léčitelství téměř celý. V období od května do června sbíráme květy bezu, které sušíme nebo rovnou z čerstvých květů se dá připravit kromě čajů také sirupy nebo osvěžující limonádu. Hodně lidí čerstvé květy bezu obaluje v těstíčku a pak smaží jako řízek.  Tato dobrota je podobná chuti obalovaného květáku, mnohdy i lepší. Záleží na chuti každého. Léčivé účinky mají také plody černého bezu, které dozrávají od srpna do září. V čerstvém stavu jsou mírně jedovaté, avšak jed se převařením zničí. Můžeme je sušit, zavařovat nebo je použít na přípravu vín a dalších nápojů. V dnešní době se už kůra ani listy černého bezu příliš nepoužívají. Odvar z nich připravený pomáhal proti revmatizmu a zevně sloužily k léčbě popálenin a bolestí zubů. Stejně jako plody jsou i tyto části bezu jedovaté.

K vyplachování úst při paradentóze používáme pětkrát denně odvar z květů černého bezu. Do litru vroucí vody vhodíme 50 g květů a 5 minut je povaříme. Odstavíme a scedíme až poté, co odvar vychladne. Kloktáme vždy až po jídle.

Potřebné množství čerstvých bezinek odšťavníme v odšťavňovači tak, abychom získali litr šťávy. Do ní pak přidáme 300ml vodky, láhev uzavřeme a uložíme do lednice. Užíváme 3krát denně při onemocnění nervů jednu lžíci po jídle. Jelikož jsou čerstvé plody jedovaté, můžeme je užívat pouze několik dní, pak je třeba léčbu přerušit.

Při nachlazení pomáhá nápoj z květů černého bezu. Nejprve svaříme 8 l vody s 1 kg krystalového cukru. Potom přidáme 4 citróny nakrájené na plátky a 14 květenství černého bezu. Směs necháme týden kvasit, poté nápoj přecedíme a rozlijeme do lahví. Pijeme při nachlazení, protože výborně pomáhá při vylučování hlenu.

Zdroj: Eva Richtárová a kolektiv, Bylinky – zdraví z přírody, 2012

Poskytovatel: Volksversand Versandapotheke s. r. o.
IČ: 27605060,   DIČ CZ27605060

Telefon + 420 482 323 205 , Telefax + 420 482 317 287

Jednatel: Roland Kulms
Tanvaldská 345, 463 11 Liberec XXX - Vratislavice nad Nisou
Bankovní spojení: 10398251/6200
Reg.u Krajského soudu v Ústí n.L.,pob.Liberec, Oddíl C, Vložka: 24904

 

Copyright (c) 2014 Volksversand Versandapotheke s. r. o.